Ocieplanie za pomocą wełny celulozowej
Współcześnie inwestorzy stawiają wysokie wymagania w zakresie technologii budowlanych, a co za tym idzie również materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków. Najważniejszą kwestią jest nie tylko czy termoizolacja jest szczelna i skuteczna, ale powinna być także przyjazna środowisku. Dlatego coraz częściej do ocieplania wykorzystuje się wełnę celulozową. Włókna celulozowe powstają z surowców wtórnych, a dokładnie z makulatury. Proces ich powstawania polega na mieleniu papierowych resztek, a następnie zaimpregnowaniu ich preparatami solnymi. Wszystko to powoduje, że obok ich ekologicznej struty są także odporne na mikroorganizmy, owady, ale również ogień.
Właściwości ocieplenia celulozowego
Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla włókien celulozowych jest identyczny jak dla wełny mineralnej, czy styropianu wynosi on od 0,042 do 0,036 W/(m*K). Przewagą włókien celulozowych jest fakt, że wdmuchiwane są zazwyczaj pod ciśnieniem, dzięki czemu nie pojawia się problem z osiadaniem materiału, a co za tym idzie można osiągnąć jednorodną, pozbawioną łączeń warstwę izolacji. Wypełnienie trudnodostępnych przestrzeni sprawia, że nie powstają mostki termiczne. Sprawdza się to przede wszystkim podczas ocieplania ścian szkieletowych – zewnętrznych oraz wewnętrznych, stropów drewnianych, połaci dachów skośnych, stropodachów wentylowanych. Oprócz świetnych parametrów ocieplenia warto zwrócić również uwagę, że włókna celulozowe są bezpieczne dla zdrowia domowników. Wynika to z faktu, że jak zostało wspomniane powyżej włókna są stworzone z gazet, w związku z tym nie mają wpływu na zdrowie astmatyków czy alergików.
Jak wygląda ocieplanie włóknem celulozowym
Wykonaniem ocieplenia włóknem celulozowym zajmują się specjalne ekipy, których pracownicy dysponują odpowiednim sprzętem. Sam proces odbywa się sprawnie i wykorzystuje się w nim zazwyczaj trzy metody nadmuchu: wdmuchiwanie, nadmuch otwarty, natrysk na spoiwie. Podczas wdmuchiwania włókna wtłaczane są elastyczną rurką do zamkniętych elementów konstrukcyjnych poprzez otwory. Nadmuch otwarty polega na wprowadzeniu włókiem między elementami konstrukcji niezabudowanej. Metoda natrysku na spoiwie wykorzystuje włókna nasączone lepiszczem, dzięki czemu izolacja lepiej przykleja się do podłoża.